Chcete se svým sportovním koněm dosahovat co nejlepších výsledků? Kromě důsledného tréninku a odborného vedení hraje zásadní roli i fyzická a psychická pohoda obou – jezdce i koně. Klíčem k úspěchu je mimo jiné správné krmivo, které pomůže vašemu koni být zdravý, v kondici a ochotný spolupracovat.
Objemové krmivo jako základ úspěchu
Stejně jako u všech koní, i u těch sportovních tvoří základ kvalitní objemové krmivo. Většinu energie, a to i při intenzivní tréninkové zátěži, získává kůň právě z něj. Ať už se věnujete parkuru, drezuře, vytrvalostnímu ježdění nebo spřežení, hlavním zdrojem energie je seno. Chcete-li mít jistotu, že vašemu koni nechybí žádné důležité živiny, je vhodné si nechat objemové krmivo analyzovat – pak budete vědět, jaké živiny potřebuje váš kůň doplnit.
Výživové potřeby podle zátěže
Výživové nároky sportovních koní se liší podle disciplíny i intenzity tréninku. Není divu – například výbušné sporty, jako je parkur, vyžadují jiné složení krmiva než vytrvalostní disciplíny typu endurance.
Bílkoviny a cukry – nezbytní pomocníci
Ve výživě sportovních koní hrají klíčovou roli sacharidy (cukry a škroby), které slouží jako rychlý zdroj energie. Stejně důležité jsou ale i bílkoviny – bez nich by nebylo možné budovat svalovou hmotu. Bílkoviny podpořené systematickým tréninkem vedou k lepší kondici a výkonnosti koně. Nejvíce jich najdeme v jadrném krmivu.
Růst svalů podpoří i další živiny
Pro efektivní budování svalů jsou důležité antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E nebo selen. Zinek pomáhá při tvorbě bílkovin a snižuje svalovou únavu. L-karnitin zase napomáhá lepšímu využití energie ve svalových buňkách.
Rovnováha mezi příjmem a výdejem energie
Není vhodné jednostranně navyšovat dávky jadrného krmiva ve snaze o rychlý nárůst svalů. Přebytek energie se může projevit neklidným chováním nebo nadváhou. Základem je rovnováha mezi intenzitou tréninku a množstvím krmiva.
Postupný trénink = kvalitní svaly
Pravidelný a promyšlený trénink zvyšuje vytrvalost a odolnost vůči únavě i svalové acidóze. I zde platí, že trénink i výživa by měly být pestré a postupně gradované.
Obnova svalů a odpočinek
Po náročném výkonu, ať už intenzivním tréninku nebo soutěži, je pro regeneraci svalů nezbytný odpočinek. V této fázi může k obnově přispět i přiměřené množství škrobu a cukru. Nezastupitelné je také objemové krmivo a doplnění tekutin a elektrolytů – například pomocí vody obohacené o elektrolyty.
Sportovní krmivo Voermeesters Sport Torso
Pro sportovně vytížené koně je k dispozici například krmivo Voermeesters Sport Torso. Toto jadrné krmivo s obsahem škrobových a olejnatých surovin podporuje koně a poníky ve vysoké zátěži, a zároveň obsahuje vyšší podíl vitamínů, minerálů a stopových prvků. Přídavek lněného oleje zajišťuje zdravou a lesklou srst. Krmivo je vhodné i pro méně pracující koně, zejména pokud dostávají objemové krmivo s nižší výživovou hodnotou.